Nově vzniklý zapsaný spolek JG Moto Action, z.s. bude finančně podporovat české či slovenské motokrosové závodníky!

01.08.2023

Zvýšení povědomí o motokrosu, stmelování komunity, edukativní činnost či finanční a materiální podpora. To jsou cíle nově vzniklého zapsaného spolku JG Moto Action, z.s., jehož předsedou je Josef Gažúr, bývalý motokrosový jezdec, komentátor MXGP na stanici Eurosport 2 či zakladatel galavečera Moto Gala Night. 


Na sociálních sítích nám neuniklo, že sis založil zapsaný spolek, který má podporovat, zviditelňovat a rozvíjet motokros v České republice, co tě k tomu vedlo?

Je to tak, důvod je prostý, mám spoustu aktivit/projektů a další hromadu nápadů a ještě neuchopených myšlenek v hlavě. Byla potřeba vše sjednotit a dát tomu nějakou "štábní kulturu", proto jsem založil zapsaný spolek, pod kterým od letošního května vedu všechny projekty.

Dalším důvodem byl galavečer Moto Gala Night, protože 1. ročník se vydařil a plánujeme každý rok pokračovat. Aby po finanční a právní stránce bylo vše v pořádku a legální, bylo potřeba se rozhodnout pro nějakou právní formu. Jako nejlepší varianta vyšlo založení spolku.

Navíc mám pocit, že tímto krokem jsem vyslal signál, že to opravdu myslím vážně a chci motokrosu potažmo závodníkům dávat to, co si za jejich tvrdou práci zaslouží. Snad se nám to podaří.  

FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.
FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.

Můžeš být tedy konkrétnější a prozradit nám, jaké jsou vaše plány pro letošní rok, případně i pro ten další? Jak konkrétně chcete vašich cílů dosáhnout?

Každý z našich projektů, ať už těch aktivních nebo připravovaných, se jistým způsobem zasluhuje o to, dosahovat některého z našich cílů.

Letos se soustředíme na drobnou individuální podporu jezdců, zejména tu materiální. Propojujeme je s našimi partnery. Zároveň si oťukáváme prostředí. Zjišťujeme na co máme kapacity a do čeho se raději pouštět nebudeme. Začali jsme drobnými konzultacemi, dá se říci sportovním managementem, sháníme závodníkům potřebné informace, podporu a podobně.

Vedeme rozhovory s motokrosovou komunitou a přicházíme na to, co jim chybí. Následně vymýšlíme, co bychom s tím mohli udělat a jestli je to vůbec v našich silách. Dále se věnujeme naší instagramové stránce Czech MX News, kde fanouškům pravidelně přinášíme informace týkající se českého motokrosu, a také pokračuji v živých vysíláních Scrub&Talk na svém instagramu.

V listopadu nás čeká 2. ročník Moto Gala Night, kde opět oceníme závodníky, mechanika, pořadatele i tým. Součástí bude samozřejmě i Síň slávy českého motokrosu kam uvedeme hned 2 nové členy. Novinkou je například předání šeku vybranému závodníkovi, kterému věnujeme drobnou finanční podporu na další sezónu. Chceme všemu dát mnohem hlubší význam. 

FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.
FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.
FOTO: Jana Terešáková
FOTO: Jana Terešáková

Největší starosti nám ale dělá zajištění financování na další rok, které řešíme už nyní. Chceme na jaře spustit další projekt - vlastní závody o prize money. Moje ideální představa je ocenit závodníky na 1. - 15. místě v rozmezí 35.000 Kč - 7.000 Kč pro celkem 4 kubatury (MX1, MX2, ženy, junioři). Spolu s náklady na uspořádání závodů se pohybujeme na částce přes půl milionu korun.

Také přemýšlím nad novým formátem Scrub&Talk. Myslím si, že je čas na více profesionální úroveň. Instagram začíná mít své limity.
Nesmím zapomenout na 3. ročník Moto Gala Night, který bude jednou tolik nákladný, protože nás čeká přesun do větších prostor a veliký kulturní zážitek, na kterém už nyní pracujeme. Předpokládaný rozpočet je 850 000,- Kč. 


Když už jsme u té individuální podpory. Nedávno jste podpořili třeba Marka Krejčího, který měl možnost startovat v Lokti nad Ohří, kde se v rámci MXGP konaly také závody Mistrovství Evropy třídy EMX 2T. Jak ta podpora vypadala?

Zahrál jsem si malinko na takového "Team Managera". Zvednul jsem telefon a obvolal všechny mé nejlepší partnery a lidi, se kterými mám super vztahy. Začal jsem u BO MOTOR OIL, velmi si vážím vztahu s Honzou Froňkem a na jejich produkty nedám dopustit. Dohodli jsme se na podpoře formou olejů a sprejů. K tomu jsme ještě jako bonus dostali zajištěné zázemí/depo a občerstvení po celý víkend. Dokonce nám nechal vyrobit krásná týmová trička. Nejde slovy vyjádřit, jak moc jsem Honzovi a jeho parťákovi Martinu Černohorskému vděčný.

Jelikož je to v Lokti na start celkem daleko, tak jsem poprosil Danču Feglarovou z K2 Moto, zda by byla možnost půjčit si pitbike na různé popojíždění. Byla tak laskavá a jednoho krasavce značky Honda nám půjčila, za což jí také moc děkuji.


FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.
FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.
FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.
FOTO: archiv JG Moto Action, z.s.

Dále jsem domluvil gripy od 69 components. Kluci odvádí super práci a jejich gripy jsou prostě boží. MEFO darovalo Markovi 2x mousse a blastry značky Acerbis. Oboje byla nutnost na náročnou trať do Lokte. Těsně před Loktem jsem ještě zavolal Pepovi Kulhavému do ACI a vyjednal jsem Markovi dva páry bot Alpinestar Tech10 s výraznou slevou. Jedny modré a druhé červené, aby Marek byl v českých barvách. To se odehrálo na poslední chvíli a opravdu velmi rychle. Překvapilo mě, jak byli všichni flexibilní a nápomocní.

Přímo v Lokti jsem pro Marka ještě vyzvedl několik balíků odhazovaček na brýle značky SV34 od Radima Vavříka. Nemohu zapomenout na výbornou práci mechanika Honzy Nováčka, kterého se mi podařilo na poslední chvíli pro Marka sehnat. Normálně šroubuje pro Adama Duška, ale ten v Lokti nejel , tak jsem toho využil. Markovi se celý víkend staral o motorku a perfektně mu nastavil tlumiče.

A to je jen to nejzásadnější, samozřejmě je tam spousta dalších drobností. 


Dokážu si představit, kolik času a energie to všechno stojí. To děláš všechno sám? Je možné se nějak aktivně zapojit?

Opravdu spoustu. Naštěstí na to sám nejsem. Pomáhá mi moje žena a nesmím zapomenout taky na Adélu Kopáčkovou a Matyho Nečase, kteří nám pomáhají se sociálními sítěmi Czech MX News. Každý máme svou vlastní práci na plný úvazek (krom Matyho, ten ještě studuje) a tohle děláme ve svém volném čase, dobrovolně.

Oceníme každou pomocnou ruku, každý přinesený kontakt a podobně. Kdokoliv by měl zájem, může se také jednoduše stát členem spolku. Míra zapojení záleží na každém jednotlivci. Pomoc s projekty je dobrovolná, ale každý člen má "místo u stolu" a možnost rozhodovat o dalším směřování spolku, důležitých krocích, přednést svůj názor na věc, navrhovat různá řešení a tak dále.

Děkujeme za rozhovor a držíme vám palce, aby to všechno klaplo!

FOTO: Radek Lavička
FOTO: Radek Lavička