Spolek JG Moto Action, z.s. odhalil jezdce, kteří dostanou podporu pro závod EMX 2T v Lokti

30.05.2024

Očekávané odhalení vybraných jezdců, kteří získají podporu od spolku JG Moto Action, z.s. a jejich partnerů pro závod EMX 2T v Lokti, je tady! Přihlásilo se celkem 17 jezdců z České republiky, Slovenska, ale i zahraničí.

Jak jsme vás již informovali, v únoru se dražil blok s plakáty a autogramy Mistrů světa, který si zástupci spolku dovezli z akce FIM Awards. Cílem bylo, vybrat finance na startovné na závod EMX 2T v Lokti, pro jednoho vybraného jezdce. Nicméně, zájem podpořit tuto iniciativu byl tak velký, že se spolku JG Moto Action, z.s. podařilo získat finanční prostředky na startovné, licence a další nezbytnosti pro 5 jezdců.


Jezdci nedostanou pouze zmíněnou finanční podporu. Díky spolupráci s MOTOPROX Racing Team a SP Moto (KTM Prešov), kteří jsou oficiálními partnery této iniciativy, obdrží dva z nich také dvoutaktní motorku značky KTM 250 SX 2024, včetně náhradních dílů a dalšího příslušenství od obchodu GREGY. O design motorek se postará Tomáš Pravda z N1Designs, který vytvářel design například i slovenskému týmu na MXoN 2023. Dále je pro ně připraven pitný režim ve formě funkčních nápojů s vitamíny a minerály DrWitt, originální stojánky a výfuky značky Doma Racing od MX777. K dispozici budou mít také gripy od 69components, pneumatiky od MX-TECH a mnoho dalšího.


Na koho se tedy můžeme těšit?

FOTO: archiv A.Rossiho
FOTO: archiv A.Rossiho

1. Andrea Rossi (IT)

Pro italského závodníka Andreu Rossiho, který závodí od svých osmi let, bude tento konkrétní závod premiéra. Nicméně zkušeností má dostatek a má velmi dobrou šanci na umístění v TOP 5. Jeho cílem je vyhrát. V Lokti závodil poprvé a naposledy v roce 2017 ve třídě EMX 85, který byl zrušen kvůli tragické události.

,,Když jsem dostal nabídku přihlásit se o podporu na závod EMX 2T, který se pojede v Lokti šel jsem ihned nadšeně za tátou, abych to s ním probral. Ten moudře usoudil, že nejdříve musím vyzkoušet jízdu na dvoutaktní motorce a až pak se rozhodneme. Měřený výsledek byl horší, než jaký mám obvykle. Nicméně jakmile jsme na vypůjčené motorce seřídili vše podle mého stylu jízdy a mých potřeb, byl výsledek rázem jinde a my se rozhodli, že do toho půjdeme. Na přípravu v České republice a závod se velmi těším."

Andrea dorazí do České republiky 14 dní před závody, aby se sžil s novou dvoutaktní motorkou, kterou dostane k dispozici. Trénovat jej budete moci vidět na pískové trati v Mostě či v Krásné Lípě, která je povrchově velmi podobná té v Lokti.

Rozhovor s Andreou si můžete přehrát ZDE.

FOTO: archiv A.Rossiho
FOTO: archiv A.Rossiho
FOTO: Kristýna Dvořáčková
FOTO: Kristýna Dvořáčková

2. Jiří Hendrych (CZE)

Jirka dostal svojí první vysněnou motorku v pěti letech, první rok jezdil doma na zahradě a od 7 let závodí. Jirka pracuje v rodinném tesařství a o víkendech se pravidelně zúčastňuje MMČR, MMČR juniorů a závodů v blízkosti bydliště. I přesto, že se na trénink dostane pouze 1-2x týdně, tak se na závodech umisťuje mezi 15.-10.místem. Jeho největší závod zatím bylo právě Mistrovství Evropy 2T v Lokti, kde se umístil na celkovém 28.místě.

,,Vždy byl můj sen závodit v Lokti. V roce 2023 jsem přesedlal na dvoutakt a rovnou se přihlásil do závodu EMX 2T. Při kvalifikaci jsem v naší skupině dojel na 12.místě a následné rozjížďky jsem dokončil na 25. a 21. místě. Letos chci rozhodně bodovat!"

Rozhovor s Jirkou si můžete přehrát ZDE.

3. Florian Hellrigl (AUT)

Rakouský šampion ve třídě MX2 z roku 2022, Florian Hellrigl, se závodu EMX 2T v Lokti zúčastňuje pravidelně. V roce 2022 měl bohužel v 1.rozjížďce srážku s naším českým jezdcem Jirkou Matějcem a skončil na devátém místě. Ve 2.rozjížďce se několik kol držel na druhém místě, ale nakonec závod dojel jako třetí. Celkově mu to tedy vyneslo 5.místo.

V roce 2023 se umístil na 4.místě, jen o fous mu tedy uteklo místo na podiu. Jeho cílem pro letošní rok bylo vystoupat na stupně vítězů, kam zaslouženě patří. Bohužel nedávno při tréninku na domácí trati v Rakousku upadl a zlomil si obratel. Naštěstí nebyla nutná operace, nicméně zahojení kosti zabere 6-8 týdnů, což je těsně před závody v Lokti.

FOTO: archiv F.Hellrigla
FOTO: archiv F.Hellrigla
FOTO: archiv F.Hellrigla
FOTO: archiv F.Hellrigla

,,Nemusím mít krunýř ani nic podobného. Vypadá to, jako by mi nic nebylo, ale bolí to a nesmím zvedat nic těžkého a dělat prakticky nic. Věřím , že za 6 týdnů bude kost srostlá zpět a já budu moci nastoupit do závodu. Trať v Lokti mám velmi rád, vždy je dobře připravená."

Pokud Florian nebude schopný nastoupit do závodu, i tak přijede podpořit své týmové kolegy a zúčastní se autogramiády. V Lokti jej tedy určitě uvidíme.

Rozhovor s Florianem si můžete přehrát ZDE.

4. Jaromír Romančík (CZE)

Na motorce jezdí od svých šesti let. Na fichtlu, který mu táta pořídil, proháněl krávy a prasata. V devíti letech dostal k vánocům motorku 80ccm a začal jezdit závodně. Na svém kontě má několik úspěchů. Jára je šampion v enduru i motokrosu, který jezdil také ve Spojených státech či v Kanadě. Letos si dokonce splnil svůj sen a zúčastnil se Rallye Dakar, což by si chtěl zopakovat i v příštím roce.

FOTO: Pavel Horák (Motolevel.com)
FOTO: Pavel Horák (Motolevel.com)
FOTO: Karolína Hůlová
FOTO: Karolína Hůlová

,,Naposledy jsem seděl na dvoutaktu v roce 2006, takže se velmi těším. V závodě chci určitě nechat maximum a už se moc těším na tu týmovou atmosféru."

Jára patří mezi závodníky srdcaře. Od mala vzhlíží k Petrovi Bartošovi. Mezi jeho oblíbené tratě patří hlavně ty hliněné, jako je Ernée, Matterley Basin či Maggiora. Loketskou trať vnímá hlavně jako technicky náročnou.

Rozhovor s Járou si můžete přehrát ZDE.


Výběr pátého jezdce

Pátým jezdcem, který byl vybrán, byl francouzský talent Alex Poulain, se kterým bohužel jednání o podpoře nedopadla vzhledem k jeho zranění a dalším administrativním okolnostem. Věříme, že se Alex předvede v Lokti příští rok.

Jednání probíhala také se slovenským jezdcem Samuelem Strukem, který se bohužel rozhodl závodu nezúčastnit ze zdravotních důvodu. Sam má problémy s karpálními tunely a zvažuje operaci.

Nicméně to stále není konec. Tým má ještě jedno eso v rukávu, dalšího českého jezdce, kterého odhalí už brzy. Jedno je z rozhovoru s týmem jasné - je to jezdec, který nemá dvoutaktní motorku a tým se nyní snaží ji pro něj zajistit.


Doražte kluky povzbudit!

,,Pro jezdce a jejich fanoušky bude přichystáno komfortní zázemí s občerstvením. Chtěli bychom uspořádat také autogramiádu, a to ve stanu Different RACEWEAR, který našim jezdcům vyrobí custom dresy, ale také volnočasové oblečení celému týmu. Je na co se těšit a doporučujeme sledovat naše sociální sítě (instagram @jgmotoaction), aby vám nic neuniklo," přiblížil Josef Gažúr, předseda spolku JG Moto Action, z.s.

Navštivte motokrosový areál Loketské serpentiny v Lokti, kde se ve dnech 20. - 21.7. 2024, bude konat Mistrovství světa v motokrosu ve třídách MXGP a MX2. Stejně jako v předchozích letech bude součástí závodů vložený závod ze série podniků EMX 2T a jednorázový finálový závod o titul FIM EUROPE MISTR EVROPY V MOTOKROSU ve třídách EMX 85 + EMX 65.

Vstupenky můžete zakoupit ZDE nebo přímo na místě.