Síň slávy českého motokrosu

Každý velký sport má (nejen) za hranicemi České republiky svou vlastní síň slávy. Vnímáme, že jezdci a motokros obecně jsou v České republice nedoceněni. Proto jsme se rozhodli, každý rok vzdát hold současným či bývalím jezdcům českého motokrosu (ať už stále jsou nebo nejsou mezi námi), a ocenit je za jejich výkony.


Rok 2022 - René Hofer

Motokrosový svět zasáhla v sobotu 4. prosince 2021 smutná zpráva. Měsíc před svými dvacátými narozeninami přišel v Alpách o život rakouský motokrosař Rene Hofer. Při skialpinismu se stal jednou z obětí půlkilometrové laviny. Rene Hofer patřil mezi světovou motokrosovou špičku.

,,René Hofer byl věčný smíšek a jeden z nejtalentovanějších motokrosových jezdců na světě, který vyrůstal na českých motokrosových tratích a mezi českými fanoušky byl velmi oblíbený, i já jsem ho měl velmi rád. Proto jsem se rozhodl uvést do Síně slávy, jako prvního, právě jeho," upřesnil Josef Gažúr.


Rok 2023 - Jaroslav Falta

Legendární motokrosový závodník Jaroslav Falta zemřel 27. března 2022, pět dní po svých 71. narozeninách. Celý svůj život spojil s motokrosem, který byl pro něj vším. Ve své době byl vzorem pro řadu jezdců a může být dobrým příkladem i pro dnešní generaci závodníků.

,,Na 2. ročníku Moto Gala Night jsme uvedli do Síně slávy hned dva nové členy. Jedním z nich byl legenda, Jaroslav Falta, který si to za své úspěchy bez debat zasloužil a mrzí mě, že se tohoto momentu nedožil. Cenu si, z rukou Zdeňka Velkého, převzala paní Faltová se synem. Byl to velmi dojemný moment, který si vysloužil ovace ve stoje," zmínil Josef Gažúr.


Rok 2023 - Bence Szvoboda

Bence Szvoboda podlehl 14.6.2023 následkům těžkého zranění, které utrpěl v závodech na motokrosové trati v Pacově. 

Na české tratě se vrátil po čtyřleté pauze. Závod v Pacově se mu stal bohužel osudným. Nezaviněnému střetu s těsně jedoucím závodníkem nešlo zabránit. Bence byl s vážnými zraněními letecky transportován do jedné z pražských nemocnic, kde jim podlehl.

,,Dalším členem Síně slávy je Bence Szvoboda, který zemřel červnu 2023 po pádu na závodech v Pacově. Přijela rodina i členové HTS Racing týmu, aby převzali trofej a dovezli dokonce i jeho motorku. I jeho uvedení do Síně slávy si vysloužilo ovace ve stoje," popisuje Josef Gažúr.